Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
  • Česky
  • Deutsch
tel./fax: +420 415 212 182
mobil: +420 603 818 185
e-mail: skloart@skloart.cz

» Navigace stránky
» Obsah stránky

Geologickoumělecko duchovní naučná stezka

Geologickouměleckoduchovní stezka

Mezi kostelem sv. Jiljí v Libyni u Lubence a Vochlickou rozhlednou

 

Co chceme – chceme, aby se do této stezky zapojilo co nejvíce lidí, spolky či obce. Potomci tvůrců této stezky si pak mohou říci: Na tom dělal a vymýšlel můj děda nebo mamka a ke stezce budou mít zcela jiný vztah. V budoucnu se bude muset opravovat a udržovat a snad se nějaký potomek toho bude schopný ujmout.

  Též by se mělo jednat o vytvoření odpočinkového místa s lavičkami na posezení. Ve spolupráci s nápravným zařízením v Drahonicích již bylo podél této cesty vysázeno 16 hrušek a vznikla tak malá hrušková alej. Děvčata z věznice budou v klučení náletovin a sázení hrušek pokračovat. Jakékoli nářadí  – pily, sekery, lopaty, krumpáče a rukavice jsou vítány….

   Hledáme i sponzory, kteří by si mohli adoptovat jednotlivá zastavení.

 1. Zastavení Břidlice 

            Většinou ji známe lámanou v tenkých deskách, líbil by se nám nějaký interaktivní nápad se zvonkohrou nebo v psaní křídou na břidlicovou desku…., na návrhu se bude ještě pracovat.  

2. Zastavení - žula

            staré prvohory – nejpravděpodobnější nápad, který by se realizoval – kříž ze žuly z torza kamenů ze hřbitova v Libyni (nápad je velmi symbolický s odkazem na problematickou historii Sudet).

3. Zastavení – zkamenělé dřevo  

            Je všude kolem nás, dá se krásně vyleštit, na podobě zastavení se bude ještě diskutovat a hledat to nejlepší řešení.....

 4. Zastavení - Pískovec

            Prvohory, nejlépe by bylo vhodné využít místní zdroje žlutý nebo červený. Geolog Jiří Svejkovský navrhuje vytvořit portálové okno do krajiny. Vycházel z toho, že se tento materiál zejména využíval jako stavební kámen v různých portálech. Návrh je též velmi symbolický.

5. Zastavení - Slínovec - opuka
     Druhohory. Návrh se bude teprve řešit.

6.  Zastavení - Křemenec (sluňák)

...druhohory Jsou to většinou  výrazné kameny na polích, mají různé prolákliny, ďolíky, díry. Jsou hodně amorfní. Zřejmě, jak se válely na polích, na ornici, svou světlou barvou zářily, a proto se jim říkalo sluňáci......  (máme vyhlídnutý krásný sluňák, váží však 7 tun, děti by po něm mohly lézt – byl by takový interaktivní).

7Zastavení - Kaolín

.... nemůže být v pevném stavu na povětrnostních podmínkách, neb by se rozpadl... Přemýšleli jsme udělat nějakou mozaiku či něco z kousků hrníčků....., ale zatím též nic určitého.

 8. Zastavení - Čedič

 Již jsme ve třetihorách. Prodávají se prý krásné čedičové stély viz Panská skála.... uvažovali jsme o kruhu a uprostřed něco... líbilo by se nám něco s odkazem na kelty a Stoneheng, protože keltové tu byli a nechali tu mnoho artefaktů. Navíc menhiry na Lounsku jsou..... na návrhu se zatím pracuje.

9. zastavení – Vochlický jaspis

  Zde bychom z části vyleštěného kamene chtěli udělat jakousi monstranci v kombinaci s kovařinou případně zlatou mozaikou. Vochlický jaspis má specifické složení, jedinečné v celém světě, a protože byl nalezen na Vochlici, nazvali jsme jej Vochlickým jaspisem. V březnu bychom chtěli zorganizovat geologickou vycházku pod vedením geologa Jiřího Svejkovského a nějaké kamínky nasbírat, následně je nechat otromlovat.  Vlastně díky tomuto unikátnímu jaspisu vznikla tato zajímavá stezka pracující s kameny v našem regionu. 

 Proč devět zastavení – devítka je symbol dokonalosti, vyvrcholení a dokončení – dle názoru kartářky a znalkyně ezoterických věd – Kristiny Folprechtové

 Proč stezka duchovní – patří to k našemu problematickému kraji sudet a měli bychom si tuto historii připomínat. Jen z historie se můžeme poučit pro lepší budoucnost. Navíc pozemky kolem cesty jsou církevní a tak i církev bude spolupracovat na této zajímavé stezce.

 Texty vysvětlujících tabulí k jednotlivým posezením: Bude se ještě na nich pracovat. Přáli bychom si, kdyby texty byly spíše básnické a vedly k poučení o smyslu lidského bytí. Za tímto účelem jsme oslovili barda Sudet Petra Linharta, jehož texty čerpají z naší krajiny. Má za sebou několik vydaných CD. Nejznámější je Autobus do Podbořan. Jeho koncert zahájí turistickou sezónu na kostele sv. Jiljí. Před nebo po koncertě bychom udělali schůzku všech lidí, kteří by chtěli spolupracovat na této stezce, abychom se pobavili o různých řešení jednotlivých zastavení.

 O čem se již mluvilo:

Moc pěkné slovní rčení ke kamenům shromáždila Romana Havrdová. Z těchto rčení by se dalo čerpat při vymýšlení zajímavých nápadů při tvorbě zastavení:

- Kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem.

- Jména svých přátel navěky vyryj do kamene, jména nepřátel napiš do písku. (podle mě by to mohla být břidlice "břidlicová tabule, střecha,.. prostor), na kterou se dá vyškrabávat i klíčem... a opravdu by sem lidé mohli vyškrabávat jména. Kolem této tabule by byl písek...)

- Kdož jsi bez viny, hoď po mně kamenem.

- Srdce jako z kamene. (Můj návrh udělat takovou křivku jako z EKG a tu vytvořit z kamenů - jako mozaiku?)

- Symbol jing, jang - monáda (opět jako mozaika by bylo nejvhodnější ...nebo nějaký prostor, kde by si ji mohly děti sestavit podle vzoru, použít malé kousky břidlice, k tomu asi křemenec)

- Těžko z kamene olej vytlačit.

- Nenechal kámen na kameni. Nezůstal kámen na kameni. (zde by se opravdu mohla nechat hromada kamenů, které se nejčastěji používaly ke stavbě domů apod. a u této hromady dát nějaká historická data s názvy míst, kde opravdu nezůstal kámen na kameni

- Co by kamenem dohodil.

- Zůstal stát jako z kamene. (odkaz na Bibli - Sodoma a Gomora - 2 velké kameny v podobě lidské postavy - menhiry)

- Bludný kámen. (uprostřed nějakého bludiště, ale nevím, jak udělat bludiště)

- Kámen by se smiloval.

- Padla rosa na kámen.

- Obměkčí i kámen.

- Plakal, že by se nad ním kámen ustrnul.

- 12 kamenů v kruhu, na které by se dalo sednout (energie kamenného kruhu, která může léčit, byla jsem na takových místech, takže za mě super zážitek, ty kameny nebyly velké, akorát na sezení. Nebrala bych to jako, že se to už opakuje, jsou to něco jako lázně, prostor pro....?)

- kámen mudrců

- meč v kameni

- kamenné šachy

- kámen, nůžky, papír

Další návrhy velmi krásně zpracovala Jana Šindelářová z Podbořan

Krásný sluňák, který bychom chtěli získat pro naši stezku.

Bohužel váží 7 tun a nevíme, jak jen k nám dopravit.

 

Děvčata z věznice při sázení hruškové aleje u naučné stezky. 

Kontakty:     Jitka  a Richard Kantovi 603818185, skloart@skloart.cz, Chýšská 109, 439 83

 


copyright (c) 2008 Vitráže, Tiffany technika, lampy, obrazy, restaurování - SKLOart - Jitka a Richard Kantovi
webdesign: CZ-Online Webdesign  |  internetový obchod: LimeShop  |  webhosting: CZ-Hosting