Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
  • Česky
  • Deutsch
tel./fax: +420 415 212 182
mobil: +420 603 818 185
e-mail: skloart@skloart.cz

» Navigace stránky
» Obsah stránky

Geologicko umělecko duchovní stezka

Geologickouměleckoduchovní stezka


Od kostela sv. Jiljí k Vochlické rozhledně v Libyni u Lubence vedla již celkem šípky zarostlá cesta. Byla  potřeba cestu zrenovovat, aby se k rozhledně mohlo dojet autem (dobré pro tělesně postižené a pro obsluhu rozhledny) a zároveň se vymyslela podél cesty netradiční, ale nádherná a vyjímečná naučná stezka, kde se snoubí téma regionálních hornin, duchovno a umění. Stezka zaujme všechny věkové kategorie, návštěvníky vede k zamyšlení, meditaci, ale své si zde najdou i děti... Do projektu se zapojilo zhruba 50 dobrovolníků, firem a institucí.

 
Největší radost máme z toho, že se to zvládlo i během covidových vln, kdy jsme se nemohli stýkat ani pořádat kulturní akce či více propagovat náš vcelku megalomanský projekt. Obec Lubenec zaplatila gotické pískovcové okno a s tím související sochařské prvky p. Štěrby. Město Vroutek nechalo vyrobit nové posezení u rozhledny, podnikatel p. Šilhánek zapůjčil velký jeřáb a nákladní auto, aby  pomohl dopravit obrovský křemenec. Firma Strabag zrenovovovala a rozšířila cestu. P. senátorka MUDr. Alena Dernerová přispěla na kovovu konstrukci k prvnímu zastavení. Firma Logit přispěla na vysvětlující cedule. Fa. SKLOART přispěla několika dary a pomocí na dokončení stezky. Kovářství Brož a fa. Mudroch ponížili cenu své práce. Velkou pomocí byla spolupráce s VÚ Buškovice a věznicí Drahonice. Pomohlo několik spolků a mnoho dobrovolníků jak svou prací, tak svými odbornými radami, ženy vařily a pomáhaly i děti.

Náklady na stezku se pohybovaly kolem 200.000,- Kč

1. zastavení - břídlice - Ze dna oceánů na střechy domů

2. zastavení -žula - Přírodní mozaika minerálů

 

3. zastavení zkamenělé dřevo - Posel z prvohorního pralesa

4. zastavení - křemenec - Kámen milující slunce


5.zastavení - pískovec - Barevný kámen sochařů

6. zastavení - opuka - Hornina stavitelů bazilik i venkovských stavení

7. zastavení - kaolin - Bílá zvětralina, bez které by nebylo porcelánu

8. zastavení - čedič -Ze žhavé lávy zrozený (viz úvodní fotografie)

9. zastavení - jaspis - zkamenělá krev Ježíšova

 

Až si stezku projdete, dozvíte se, které zastavení bylo inspirováno Francem Kafkou, které problematickou historií sudet, či pomníkem první zmínky o Lubenci v zakládající listině Litoměřické kapituly. Které zastavení je inspirováno monstrancí či, které zas kelty. Každé zastavení vede k zamyšlení nad duchovní stránkou života současnosti i minulosti.


copyright (c) 2008 Vitráže, Tiffany technika, lampy, obrazy, restaurování - SKLOart - Jitka a Richard Kantovi
webdesign: CZ-Online Webdesign  |  internetový obchod: LimeShop  |  webhosting: CZ-Hosting