Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
  • Česky
  • Deutsch
tel./fax: +420 415 212 182
mobil: +420 603 818 185
e-mail: skloart@skloart.cz

» Navigace stránky
» Obsah stránky

Rok 2013


 

Vlevo naše oblíbená místní kapela Modrá kost, napravo naši modeláři.

Nalevo - z volby Miss festivalu - bez komentáře, napravo sl. Vasilenková s parkurem.

Z divadelního představení "O nezbedné víle".....

Nalevo kapela Klobouk dolů, napravo koncert Pavla Šporcla

 

 

Návštěvníci koncertu Pavla Šporcla

 

Den s komentovanou prohlídkou s archeology p. Bc. Martinem Volfem a studentem archeologie Vojtěchem Pexou.

 

 

      Zatímco lidé  během vánočních svátků odpočívali, rozhodla se parta dobrovolníků z okruhu přátel kostela sv. Jiljí uspořádat dvě brigády. Sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí získalo dotaci zhruba na obnovení poloviny podlahy kostela, a protože peněz je málo, snažili se doborovolníci ušetřit co nejvíce peněz, a tak pomocné výkopové práce prováděli ještě před tím, než nastoupí specializovaná firma. Nutno ještě podotknout, že odstranění vrchních betonových dlaždic a následující cihelné podlahy provedla pomoc z nedalekého nápravného zařízení v Drahonicích.
       Dobrovolníci, protože předpokládali nálezy i drobných předmětů, které zde mohli ponechat naši předchůdci, prosévali hlínu pod podlahou. Našli tak několik drobných mincí a křížků a zajímavá torza keramiky. Snem doborovolníků však bylo najít něco zvláštního..., předpokládali, že by mohli nalézt hrobku na místě, kde se propadala podlaha, a proto zde začali kopat sondu.  V těchto místech však našli jen suť a v určité hloubce pruh spálené hlíny. Větší uhlíky odebrali, aby je mohli poslat na analýzu a zjistit tak, kdy kostel zřejmě vyhořel.

 


       5.1.  během druhé brigády však narazili na cihelnou klenbu v místě před presbytářem. Po očištění vrchní části byly dále nalezeny schody a zazděný vchod do hrobky.  Zvědavost jim nedala a malým otvorem nakoukli dovnitř. Zahlédli několik kosterních pozůstatků. Samozřejmě  vše bylo oznámeno  archeologům a představitelům památkové péče.

Nalezené mince a křížek v podlaze kostela.

    

 
      2.2. Po všech možných povoleních a odborných posudcích jsme mohli hrobku otevřít. Na akci se přišlo podívat i mnoho místních. Filip Havrda přinesl od své manželky celý plech palačinek - abychom prý nevyhladověli. Když jsme odstranili poslední kámen, nastalo hrobové ticho a lidé se báli promluvit. Pro mnohé to byl zážitek, jako bychom objevili hrobku faraóna... Pak se dlouho měřilo, fotilo, zapisovalo. Po obědě se začala odstraňovat suť a pomalu se nám odkrývalo celkem šest koster. Jedna byla zřejmě dětská a jedna nebyla v rakvi. Brigádníkům se ználo, že zřejmě někoho pohřbili, aniž by umřel. V té době zřejmě ještě neuměli rozeznat přesně smrt.  A tak zřejmě seděl v rohu hrobky, dokud si pro něj nepřiška zubatá. Akce se zúčastnili archeologové z Mostu - p. Volf a student archeologie Peksa z Podbořan. Na místě, které se původně propadalo, a kde jsme hrobku původně předpokládali, objevili velmi staré hroby.

 

      

       

 

 

 


copyright (c) 2008 Vitráže, Tiffany technika, lampy, obrazy, restaurování - SKLOart - Jitka a Richard Kantovi
webdesign: CZ-Online Webdesign  |  internetový obchod: LimeShop  |  webhosting: CZ-Hosting