Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
  • Česky
  • Deutsch
tel./fax: +420 415 212 182
mobil: +420 603 818 185
e-mail: skloart@skloart.cz

» Navigace stránky
» Obsah stránky

Rok 2015

záznam můžete shlédnout zde: http://javafilm.rajce.idnes.cz/Den_proti_ulozisti_-_VIDEO_1/#Den_proti_ulozisti_Lubenec_20

 

 Celý pochod končil u grilu a piva u kostela sv. Jiljí v Libyni.

 Protože těžba bentonitu úzce souvisí s vybudováním jaderného úložiště, šli jsme 8.5. podpořit sdružení Naše Krásnodvorsko zas na jejich pochod proti těžbě bentonitu:

Výstava dětských kreseb soutěže Památník Terezín

Iniciativa (a s ní spojené finanční jištění) uměleckých soutěží Památníku Terezín pro českou školní mládež vzešlo od bývalé vězenkyně terezínského ghetta Hany Greenfieldové (1926 – 2014) na počátku 90. let. Slavnostní předávání cen – tehdy pouze literární - soutěže proběhlo poprvé roku 1994, o dvě léta později se pak připojila i sekce výtvarná. Skromný počet 33 děl z úvodního ročníku narůstal až do roku 2007, kdy se přihlásilo 1070 prací. Každoroční standard účastníků se v posledních letech pohybuje vždy v řádu několika stovek přihlášených. K posunu prestiže akce přispělo roku 1997 i to, že tehdy byla premiérově udělena zvláštní cena, kterou iniciovalo a dodnes financuje sdružení bývalých terezínských vězňů Terezínská iniciativa, pojmenovaná po historiku Terezína (a též jeho bývalém vězni) dr. Eriku Polákovi. Renomé aktu předávání každoročně dodává i osobní účast nejen Hany Greenfieldové (dokud to bylo fyzicky možné), tak i dalších osobností z řad bývalých nucených válečných obyvatel Terezína, ale i zástupců centrálních (ministerstva školství a kultury), krajských (Ústecký kraj) a místních institucí (Městský úřad Terezín). Každoročně obohacují program i dětské hudební a pěvecké soubory (Dětský sbor Brno, Smyčcový komorní orchestr ZUŠ Litoměřice a další). S výsledky jednotlivých ročníků výtvarné soutěže Památníku Terezín v podobě výběrových výstav se mohli seznámit i mnozí další - návštěvníci prostor synagogy v Kolíně (1996, 2002), společenského klubu Židovské obce v Teplicích (od 2005), Evangelického sboru v Mostě (od 2009), Okamžiku Diakonie v Litoměřicích (od 2011), Židovského muzea v Praze (od 2010) i jeho brněnské pobočky (od 2013), knihoven v Lounech (2010 a 2011), Litoměřicích (2010) a Slaném (2009), muzeí v Žatci (2010), Rakovníku (2011) a Jesenici (2012) a také dvakrát židovské obřadní síně v Lounech (2012 a 2013). Díla svých vrstevníků již také viděli děti v Gymnáziu Bystřice nad Pernštejnem (2013), Střední zdravotnické škole v Pardubicích (2014), ZŠ a MŠ Bernartice u Trutnova (2014) a již dvakrát v ZŠ a ZUŠ ve Žluticích (2013 a 2014) a v Infocentru v Kravařích u České Lípy (2011 a 2013).

Jiří Kanta na vernisáži promluvil o židovské komunitě v okolí Lubence. 

 

filmový odkaz: http://javafilm.rajce.idnes.cz/Festivalovy_den_v_Libyni_2015
 

Nekonečná čára v kostele sv. Jiljí.

Diskuze k výstavě z r. 1988. Zleva Ivan Kafka, uprostřed Tomáš Ruller, napravo Jitka Kntová - moderátorka
    Tradičního Libyňského poháru se za moderování Jany Kvěšové zúčastnilo 12 soutěžících. Soutěž poroty vyhráli bratři Richterovi z Čisté u Rakovníka. Antonín hrál na housle, Fabián na akordeon a jejich malá sestřička je doprovázela zpěvem. Ztvárnili lidovou píseň Hop hej huso černá a byl to opravdu nevšední zážitek. Diváci ocenili prvním místem Evu Forejtovou z Lubence.

Porota soutěže O libyňský pohár. Zleva Desidér Darvaš - frontment kapely Gipsy a Provident, uprostřed Jiří Stivín, napravo Markéta Pavlíková - první vítězka Libyňského poháru.

 

 

Chemické show

Rozhovor s hejtmanem Karlovarského kraje  JUDr. Martinem Havlem.

Z koncertu Jiřího Stivína.....
     

Pohled do budoucího regionálního muzea. 

Brigády

 

4.4. se opravovala podlaha ve věži a připravoval se prostor pro truhláře, jenž udělá krásné schodiště do podkroví kostela, kde chceme udělat regionální muzeum.

24.4. jsme se vrhli na zrekultivování severní části hřbitova. Chceme pomníky, které jsou zatím u zdi kostela, pietně vztyčit mezi obrubníky. Snadněji se pak bude moci hřbitov udržovat.

 

Za hřbitovem jsme též vysadili čtyři stromky - břízu, habr, ořech a svídu.  Všechny stromky nám před lety vždy srnky přez zimu ukousaly. Pořídili jsme nyní ochranu a snad nově vysazené stromky přežijí.

Richard Kanta, David Jedlička a p. Havrda starší připravují již půdní prostor pro budoucí muzeum.

 

 

Václav Pleskot, Petr Vukliševič, Matěj Kanta, Richard Kanta, Filip Havrda

Výsledek práce - upravené pomníky na severní  části hřbitova. Chlapi, to jste se pochlapili...

26.9. se konala další brigáda. Začali jsme připravovat regionální muzeum v podkroví kostela:

Celkový pohled na nově vznikající prostor - ve žlutém triku Filip Havrda. Jeho manželka tentokrát připravila vepřové plátky zapečené s bramborami se smetanou a sýrem. Mňam.

 

V pokroví kostela se vyloupl opravdu nádherný prostor.

Noc světel sester Pavlíkových


  
   Celý večer vyvrcholil neskutečným videomapingem v režii  Filipa Vencůrka. Všechny velmi překvapila fantazie a preciznost tvůrce. Lepší jsme ještě neviděli. Jsme nadšeni, že v Lubenci a jeho okolí žijí tak šikovní a nadaní lidé. Při pivu a vínečku se sedělo ještě do půl jedné. Akci zasponzorovala svými napečenými sladkostmi Hanka Preclíková. Občanské sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí  všem učinkujícím děkuje za nádherný a fascinující večer.

 

 

Napravo p. hejtman Ústeckého kraje p. Bubeníček - uprostřed.

Napravo Ing. Dana Drábová PhDr.- ředitelka SUJB.

Vavřinecká pouť a výstav k historii Lubence

V

 

Roman Žemlička a Richard Kanta ukazují návštěvníkům výstavy artefakty.


 

 


copyright (c) 2008 Vitráže, Tiffany technika, lampy, obrazy, restaurování - SKLOart - Jitka a Richard Kantovi
webdesign: CZ-Online Webdesign  |  internetový obchod: LimeShop  |  webhosting: CZ-Hosting