Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
  • Česky
  • Deutsch
tel./fax: +420 415 212 182
mobil: +420 603 818 185
e-mail: skloart@skloart.cz

» Navigace stránky
» Obsah stránky

Den proti úložišti - otevření turistické sezóny

V Blatně na nádraží. Přišla nás nafilmovat i televize Prima. Krásné transparenty vyrobilo volnočasové centrum Bertík - díky.

Z pochodu....

..

 

v cíli lilo jak z konve...

Sázení hrušky - akce nazvaná sedm statečných

Hrušku nám pomohla zasadit senátorka Alena Dernerová, Marcel Chládek  a poslanec Michal Kučera. Nakonec si přidal hlínu každý, kdo chtěl.

Program v kostele:

Hudební produkci zajistil Tomáš Polena.

Nalevo starosta Jiří Chaloupecký, napravo senátorka Alena Dernerová.

Nalevo poslanec Michal Kučera, napravo bývalý ministr školství Marcel Chládek.

David Jedlička s rodinou zajišťoval teplé jitrničky a dobré pivo. 

Dobré občerstvení zajistily: Liduška Motlová, Alena Nová, Marcela Svejkovská a Hana Preclíková.

Ze závěrečné diskuze.....

 

Tisková zpráva spolků SOS Lubenec a Za záchranu kostela sv. Jiljí

Den proti úložišti již potřetí i na Čertovce

Lubenec 23. 4. 2017

Sobota v druhé půli dubna, letos s datem 22. 4. 2017, patřila stejně jako v minulých dvou letech celostátnímu Dni proti úložišti. Tentokrát poprvé mohla připravené akce na jednotlivých lokalitách částečně koordinovat a také mediálně podpořit Platforma proti hlubinnému úložišti. Toto dobrovolné sdružení obcí a spolků, založené zdola před necelým rokem jako odpověď na nefungující ministerskou Pracovní skupinu pro dialog, si klade za cíl být skutečným názorovým oponentem státu v jeho snaze o prosazení hlubinného úložiště jako jediného možného řešení i ve způsobech, jakým ho stát prosazuje. V lokalitě Čertovka na pomezí krajů Ústeckého, Plzeňského, Karlovarského a Středočeského se pořadatelství již tradičně ujaly spolky SOS Lubenec a Za záchranu kostela sv. Jiljí.

 

Lidé mohli vyjádřit svůj nesouhlas s vybudováním úložiště už potřetí pochodem přes místa, kde by mohl skončit jaderný odpad, stezkou Zářivkou. I přes deštivé počasí se ráno před devátou hodinou sešlo na startu pochodu v Blatně u nádraží asi šedesát lidí. Z Blatenských si přivstali jen dva. Starosta Václav Beneš (KSČM), který, stejně jako loni z obavy o podávání jednostranných informací, distribuoval právě vydaný čtvrtletník Správy úložišť, a žena, která mu asistovala pořizováním fotografií účastníků pochodu, podle jejích slov do blatenské obecní kroniky …

Ti, kteří neholdují pochodům nebo dešti, mohli podpořit akci přímo v cíli pochodu – u kostela sv. Jiljí v Libyni u Lubence. Zde byla krátce po poledni v rámci akce Sedm statečných zasazena hrušeň, která se stromy zasazenými v ostatních lokalitách symbolizuje myšlenku společného odporu všech sedmi lokalit proti postupu státu. Hrušeň zasadili rukou společnou kromě organizátorů také lubenecký starosta Jiří Chaloupecký, senátorka Alena Dernerová , poslanec Michal Kučera  a bývalý ministr a senátor Marcel Chládek. Pod kořeny hrušně byl uložen do láhve vzkaz příštím generacím, který přítomným přečetla lubenecká zastupitelka Jana Michalcová. Uvnitř kostela pak byla zahájena vernisáží výstava fotografií s názvem Dvě cesty. V krátkém úvodním slově nabídli tvůrci výstavy Libor Michalec a Jiří Svejkovský návštěvníkům na výběr jednu ze dvou pomyslných cest znázorněných na fotografiích - zachování krajiny nebo její přeměnu k průmyslovému využití. Svoji osobní podporu zachování krajiny vyjádřili v projevech starosta Chaloupecký, senátorka Dernerová, poslanec Kučera i bývalý ministr Chládek. V průběhu vernisáže zazněly skladby současných autorů v podání mladého klavíristy Tomáše Poleny.

Ti, kteří vydrželi až do pozdního odpoledne, se mohli formou interaktivní debaty se členy spolků Richardem Kantou, Pavlem Pavlíkem a Jiřím Svejkovským dozvědět mj. o chybách při výběru lokality Čertovka pro hlubinné úložiště, o porušování zákonů Správou úložišť i o filtrování informací, které stát pouští do médií. Že bude porovnávána vhodnost lokalit, aniž by Správa úložišť stihla získat z průzkumů potřebné geologické informace, naopak nevadilo přítomnému starostovi Blatna Benešovi, který při debatě veřejně dával přednost přílivu peněz do obecní kasy.

Svůj nesouhlas s úložištěm projevila na Čertovce v průběhu celého dne zhruba stovka účastníků, kteří dorazili do Libyně. Libyňský kostel byl vybrán jako místo, kde mívají spolky pro tuto akci zázemí.,

 

Kontakt pro média :

Pavel Pavlík, spolek SOS Lubenec, tel.: 720 229 825,

  e-mail: ppavlik@atlas.cz,

 

 


copyright (c) 2008 Vitráže, Tiffany technika, lampy, obrazy, restaurování - SKLOart - Jitka a Richard Kantovi
webdesign: CZ-Online Webdesign  |  internetový obchod: LimeShop  |  webhosting: CZ-Hosting