Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
  • Česky
  • Deutsch
tel./fax: +420 415 212 182
mobil: +420 603 818 185
e-mail: skloart@skloart.cz

» Navigace stránky
» Obsah stránky

Slavnostní otevření rozhledny 28.8.2010

 

    Nad akcí převzala záštitu hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

       Poslední prázdninový víkend proběhlo v Libyni slavnostní otevření Vochlické rozhledny rozhledny. Největší strach byl z počasí. Stále to vypadalo na déšť, přesto přišlo akci navštívit 300 platících  tj. celkem cca 1000 návštěvníků (důchodci, děti a VIP měli vstup zadarma).    

        

    Místo p. hejtmanky nás přišla pozdravit p. Bc. Ryšánková, která má na starosti  právě památky. O to nám byla tato žena potřebnější, neboť jsme se snažili jí vysvětlit, jak důležité je podpořit naše žádosti o dotace na obnovu kostela v Libyni.

 

        Musíme touto cestou poděkovat všem sponzorům, kteří nám pomohli tuto akci uskutečnit. Měli jsme pro mnohé připravené dárkové balíčky a malou výslužku, přesto mnozí z nich nedorazili. Dárečky nám poskytla paní Folprechtová, Jana Michalcová a Obecní úřad v  Lubenci. Mezi nejvýznamnější sponzory musím jmenovat RWE, Šilhánek a syn, Lafarge, Severočeské doly. Na poslední chvíli nám přinesl i finančmí dar p.Slávek Pospíšil. Bez těchto sponzorů bychom akci nemohli uskutečnit.
    
    Naší hlavní myšlenkou bylo, aby se do akce zapojilo co nejvíce místních. Rozhlednu postavil místní klub turistů roku 1881. Vždy sloužila místním lidem. Kostel v Libyni je svým gotickým presbytářem nesmírně cenný, stál tu věky a snad jej po několika desítkách let jeho chátrání opět dáme do přijatelné podoby.
    
 A aby byla zas trochu jiná legrace, a aby si to užili hlavně děti, snažili jsme se celou akci ladit do středověku. Tímto vyjadřuji dík všem, kteří museli pracně schánět středověké oblečení. Akce se vydařila. Hlavně malí rytíři, kteří se stali součástí velké bitvy o Petrohradský hrad, byli spokojeni.  Rytířské souboje a celé představení zorganizovala skupina historického šermu Vítkovci. Jejich šermířské výkomy byly úchvatné. Tuto skupinu jsme vybrali hlavně díky tomu, že jeden z rytířů p. Stankovič je z Podbořan, a tudíž patří také do našeho kraje. Na soutěže pro děti, které tato skupina organizovala, přispěla bonbóny firma Würth, konkrétně p. Weber z Mlýnců. Protože bonbónů zbylo celkem dost, věnovali jsme je později p. Holé pro děti ze školky nebo na dětské dny, které pomáhá organizovat.
 
  
 
 
 
          Ovlivněná anglickými detektivkami, kdy vesnické ženy napečou, aby podpořili nějakou dobrou věc, poprosila jsem  několik místních šikovných žen, zda by byly tak hodné a pomohli mi s něčím podobným. Pečení se ujaly: p. Brožíková, p. Blahoutová, p. Nová z Libkovic, p. Marie Kantová, p. Krausová, p. Kuncová, p. Roušarová a p. Ludmila Veselá. Z Podbořan vypomohla s pečením p. Havrdová.  P. Krůtová zas napekla perníčky s rozhlednou. P. Roušarová a p. Kuncová se pak ujaly samotného prodeje a jejich výkon byl obdivuhodný. Prodali tyto dobroty za 4.862,- Kč. Všem veliké díky....
          Neskonale velkou pomocí nám byla osoba p. Jitky Holé. Ujala se  poslání  vybírat vstupné a prodávat trička s nápisem Vochlické rozhledny. Její výmluvnost a znalost věci nám dopomohla
k 22. 000,- Kč.
          Na oslavě proběhla aukce z pozůstalosti Tetky Dejmalky. Největšími dražiteli se stal p. Petřík a Matěj Kanta, který si to vysloveně užíval. Ač jsme začínali někde na 30-ti korunách, celkem se nám podařilo vydražit za 1620,- Kč.
           Mezi profesionálními prodejci  se celé akce zúčastil i tandem p. Aubrechtové, místní kovářky, která zajistila též  profesionální pražské tanečnice. Některým místním mužům se tak zalíbily, až musela pořadatelská služba zakročit a jednoho místního zamilovaného  odsunout od tanečnic dále.
 
 
Cínařské řemeslo zajistil jak jinak než p. Michalec z rodiny Nejedlých, kteří na toto slavnostní zahájení věnovali pomětní medaile. Kdo si nestačil koupit na slavnosti, bude si  je moci ještě i s ostatním zbožím zakoupit na firmě dalšího místního trhovníka, kterým byla firma Skloart s vitrážemi.
P. Folprechtová měla oblíbenou věštírnou. p. Folprecht se ujal hlídání  výstavy starých lubeneckých pohlednic v kostele, tak aby dílko patřičně odlehčil svým nespoutaným humorem. V kostele bylo též ke spatření vysvětlující texty o kostele sv. Jiljí , o tom, jak se kostel opravuje a co jej ještě čeká.  Tamtéž byl promítán fim o opravě rozhledny, u kterého stále sedělo několik lidí. Většina až po shlédnutí filmu ocenila, jak náročnou práci hrstka  dobrovolníků odvedla.
 
 
S velkým úspěchem se setkalo i loutkové divadelní představení z nedaleké psychiatrické léčebny. Bylo tak plno, že  mnohé děti se k loutkovému  divadélku ani nedostali. Nemohli jsme však představení vícekrát opakovat, vystoupení je pro klienty léčebny vysilující a dvě představení byly pro ně i tak dost náročné.
 
I samotné večerní vystoupení folkové kapely bylo velmi příjemné.
          U samotné rozhledny postavil rytířský stan Martin Šašek a zodpovědně rozhlednu hlídal. Právě u jeho stanu bylo možné zakoupit turistické vizitky a deník, turistické karty, zrcátka s motiven rozhledny, kterou věnovaly kryrské sklárny a skleničky též s motivem rozhledny, které věnovala sklářská škola z Valašského Meziříčí, ta si v Lubenci vykonává vždy jednou za rok svou praxi. 
         Zaujímavým zpestřením celé akce byl objednaný nízký přelet našich stíhacích pilotů letadel grippen. Všichni jsme s úžasem zvedali oči k na nebi lomozícím strojům. Snad to byla jejich práce, kdy s železnou pravidelností se černé mraky na poslední chvíli rozestoupily, aby spoza nich vysvitlo sluníčko. Nebo snad přece jen, že by bylo něco na čarování a zaklínadlech naší místní čarodejnice
p. Folprechtové?
V předvečer nám zazpíval místní pěvecký sbor žen z Lubence. Je paradoxem, že tento rok byl před 130 lety založen významný pěvecký sbor v Libyni, jenž byl mužský  a svými představeními též přispíval na charitativní věci. 
  
      Při samotné organizaci pomáhal s uchvacujícím elánem Klub českých turistů z Podbořan (jim patří zvláštní dík za ranní pomoc) a obětaví zachránci rozhledny: Jaroslav Kraus, Pavel Brož, Roman Žemlička, Adam Daniš, Jakub a Richard Kanta, Vladimír a Dana Šaškovi a Jan Baxa, který byl zároveń autorem zajímavémo vyřezávaného křesla z pokácené lípy z libyňského hřbitova (určité partie dřevěné dámy se nám zdály, při demontáži, podstatně ohlazenější než před příjezdem). Mnozí lidé právě zkoumali proč je vlastně sedátko děravé, domnívali se že se jedná o záměr a hledali v díře nočník. Skutečnost je prozaičtější. Lípa byla vyhnilá tak, že z ní zbyl jen prstenec zdravého dřeva. Pro zachránce rozhledny nechala udělat p. Kiessweterová (Maso uzeniny) obrovský dort, který byl těmto lidem slavnostně předán. Dort byl sněden v neděli ráno při konečném úklidu. 
Celkem jsme utržili  za vstupenky, upomínkové předměty, věštění z karet, obrázky, fotografie, akce a z darů 44.000,- Kč, po celkovém doplacení všech nákladů bude výtěžek z této akce použit na dokončovací práce na rozhledně a na nákup materiálu na opravu kostela sv. Jiljí.
 
 
           Největší poděkování však patří Vám, kteří jste přišli, kteří jste se bavili a kteří jste přispěli svou dobrou náladou ke zdaru věci. Byli jsme připraveni na nedělní úklid, ale vpravdě nebylo co uklízet. Že máme za sebou spoustu výstav po celé republice a často prestižních a "kulturních", ale tohle jsme ještě nezažili. Je vidět, že oproti zbytku země jsou tu ještě opravdu kulturní lidé. To nás hřeje.  
 
 
Při slavnostním otevření  se převáděl dravec, medvěd s ocelotem, ale jen krátce a českoslovenští vlčáci.
Bohužel, jejich akce jsme nestihli zdokumentovat.
 
 
 
 

copyright (c) 2008 Vitráže, Tiffany technika, lampy, obrazy, restaurování - SKLOart - Jitka a Richard Kantovi
webdesign: CZ-Online Webdesign  |  internetový obchod: LimeShop  |  webhosting: CZ-Hosting