Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
  • Česky
  • Deutsch
tel./fax: +420 415 212 182
mobil: +420 603 818 185
e-mail: skloart@skloart.cz

» Navigace stránky
» Obsah stránky

Záchrana vochlické rozhledny

 Informace pro turisty najdete v odrážce Vochlická rozhledna na hlavních webových stránkách.      

  Rozhledna byla postavena r. 1881 klubem českých turistů, jenž se inspiroval červenými věžemi lubeneckého erbu.  Vzledem k tomu, že rozhledna nebyla zastřešena, a během světových válek došlo k téměř  dokonalé výměně původních obyvatel, začala brzy chátrat. Protože o rozhledně  nejsou dochované  téměř žádné zprávy, vznikly různé teorie o jejím vzniku. Jedna z nich například tvrdí, že to byla romantická vyhlídka postavená v rámci jakého si parku, jenž náležel k Mlýnskému zámečku. Druhá tvrdila, že věž byla ještě s jednou (míněna tvrz Lina), postavena ve středověku jako ochrana solné stezky. 

 

 

        Roku 2007 se této romantické stavby, zarostlé šípkovými keři a akátem, ve vrouteckém lese ujalo sdružení  "Za záchranu kostela sv. Jiljí". Sdružení začalo příběh polorozpadlé rozhledny medializovat, hledalo sponzory, brigádníky...... a podařilo se téměř nemožné.

         Začínalo se s plakáty, jež se vyvěšovaly po Lubenci a po okolních vesnicích. Na plakátech se zvali dobrovolníci k sobotním brigádám, které měly za úkol  rozhlednu zachránit. Místí lidé však pro práci ve volném čase a zdarmo neměli příliš pochopení, a tak se přestaly plakátky vylepovat. Přesto se z řad původních nadšenců vytvořil trojlístek skalních zachránců, kteří v obnově rozhledny nadále pokračovali (Jaroslav Kraus, Pavel Brož a rodina Kantových, včetně dětí Jakuba a Matěje). Za čas se k základní sestavě připojil i Adam Daniš z Vroutku.

     

         Díky počáteční podpoře obecního úřadu v Lubenci (starosta Bohumil Peterka) se podařilo prostor s náletovinou kolem rozhledny vyklučit.  Městský úřad ve Vroutku (starostka p. Hessová) pomáhal tento prostor následně udržovat před každoročními novými výhony náletoviny. Lukra Lubenec (p. Zdeněk Vukliševič)  vybudovala novou cestu k rozhledně, kterou nám zas pomáhal před náletovinou a plevelem udržovat OÚ Lubenec. Taktéž se obecnímu úřadu podařilo pro nás připravit velké překvapení položením šotoliny (živičného recyklátu) na novou cestu. Do obnovy rozhledny se zapojily i kryrské cihelny, které věnovaly 9 palet cihel.  Největším a neocenitelným sponzorem je však  firma T - mobil, která na materiál, schodiště, střechu, a hromosvod věnovala během tří let 246.000,- Kč . Finančně dále vypomohl p. Petr Vukliševič a rodina Kantových. Mříže do oken zhotovil zadarmo p. Molcar z Vroutku, ve vrchní části je usazena socha Tetky Dejmalky, věnovaná výtvarnicí p. Kristinou Folprechtovou. Okna, která jsou osazena mezi stínkami věnoval Petr Vukliševič.

     

 

        Časem se k základnímu trojlístku  přidali manželé Havrdovi z Podbořan, obzvláště se pak oceňovalo kuchařské umění paní Havrdové, jejíž obědy byly zcela fantastické, Roman Žemlička z Lubence a Petr Vukliševič, jenž několikrát přivedl i  šikovného zedníka p. Mikulčáka. Při obnově rozhledny pomáhaly i děti p. Mikulčáka  Lukáš a Martina. Na stavbě se též nemalou měrou podíleli: rodina Šaškových, manželé Snopkovi z Karlových Varů, rodina Seifertova, Michal Tirpak, Josef Vukliševič, David Jedlička, Stanislav Kvěch z Chýše a několik dalších dobrovolníků, jejichž jména nám nejsou známa. Velkou pomocí též přispělo nápravné zařízení v Drahonicích. Jejich neocenitelná pomoc spočívala v nakládání kamenů mezi polem a lesem a jejich doprava k rozhledně a následně vrátkem do vrchní části rozhledny.

  

   

       V současné době je již rozhledna zcela opravena a mohou se dělat jen drobné dodělávky.(omítnutí vrchní vnitřní části,podhled....) Rozhledna byla zpřístupněna 28.8. 2010 a to Slavnostním otevřením, nad kterým převzala záštitu hejt- manka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Protože r. 2011 bude rozhledně 130 let, rozhodli jsme se tuto oslavu spojit i s výročím narození rozhledny, s výročím 130 let pěveckého sboru v Libyni a se svátkem sv. Jiljí - patronem libyňského kostela, které naše sdružení též opravuje.

 

    

   

 

   

     Naše sdružení je členem Klubu přátel rozhleden. Bližší informace www.rozhledny.wz.cz/kpr/  Děkujeme za podporu p. Gejdošovi a p. Špátovi, kteří nám velmi pomáhají s naší rozhlednou. Právě oni nám udělali krásné razítko a svou podporou nám pomáhají při získávání nejrůznějších dotací.

     

  

  Postavili křivě rozhlednu, nebo roste křivě les?

Upomínkové předměty, které si můžete objednat, nebo zakoupit přímo u nás během otevírací doby rozhledny na rozhledně, v jinou dobu ve vitrážnické dílně v Lubenci č.p. 109.

Koupí těchto drobností podpoříte další drobné opravy na rozhledně a opravu kostela sv. Jiljí v Libyni. 

 1.    2.

3.  4.

5.  6.  7.

8.. 9. 10.

11.  12. 

13.

 Ceník upomínkových předmětů:

 1. pohled  současné rozhledny ..................................................10,- Kč

 2. mapa okolí a zámeckého parku v Krásném Dvoře ................40,- Kč

 3. pohled velký ..........................................................................15,- Kč

 4. pamětní medaile , velikost 4 cm ............................................50,- Kč

 5. Kniha "Zkapsáře tetky dejmalky"  včetně podpisů autorek ..120,- Kč

 6. Lubenecká zastavení,  brožurka o zajímavostech okolí Lubence................25,- Kč

 7. Turistický deník .....................................................................50,- Kč

  . Turistická vizitka ....................................................................12,- Kč

 8. obrázek rozhledny  19 x 23 cm..............................................180,- Kč

    dispozici jsou i takto zpracované staré pohlednice Lubence, Ležek,Libyně,Libkovic a Struhaře

 9. turistická karta......................................................................25,- Kč

 10. Turistická známka ............................................................30,- Kč

 11.Tričko, velikost S, XL a XXXL.....zlevněno...........................100,- Kč

 12. zrcátko .............................................................................10,- Kč

 13. informační letáček .............................. zdarma ke vstupence 

 


copyright (c) 2008 Vitráže, Tiffany technika, lampy, obrazy, restaurování - SKLOart - Jitka a Richard Kantovi
webdesign: CZ-Online Webdesign  |  internetový obchod: LimeShop  |  webhosting: CZ-Hosting