Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
  • Česky
  • Deutsch
tel./fax: +420 415 212 182
mobil: +420 603 818 185
e-mail: skloart@skloart.cz

» Navigace stránky
» Obsah stránky

Záchrana vochlické rozhledny

 Informace pro turisty najdete v odrážce Vochlická rozhledna na hlavních webových stránkách.      

  Rozhledna byla postavena r. 1881 klubem českých turistů, jenž se inspiroval červenými věžemi lubeneckého erbu.  Vzledem k tomu, že rozhledna nebyla zastřešena, a během světových válek došlo k téměř  dokonalé výměně původních obyvatel, začala brzy chátrat. Protože o rozhledně  nejsou dochované  téměř žádné zprávy, vznikly různé teorie o jejím vzniku. Jedna z nich například tvrdí, že to byla romantická vyhlídka postavená v rámci jakého si parku, jenž náležel k Mlýnskému zámečku. Druhá tvrdila, že věž byla ještě s jednou (míněna tvrz Lina), postavena ve středověku jako ochrana solné stezky. 

 

 

        Roku 2007 se této romantické stavby, zarostlé šípkovými keři a akátem, ve vrouteckém lese ujalo sdružení  "Za záchranu kostela sv. Jiljí". Sdružení začalo příběh polorozpadlé rozhledny medializovat, hledalo sponzory, brigádníky...... a podařilo se téměř nemožné.

         Začínalo se s plakáty, jež se vyvěšovaly po Lubenci a po okolních vesnicích. Na plakátech se zvali dobrovolníci k sobotním brigádám, které měly za úkol  rozhlednu zachránit. Místí lidé však pro práci ve volném čase a zdarmo neměli příliš pochopení, a tak se přestaly plakátky vylepovat. Přesto se z řad původních nadšenců vytvořil trojlístek skalních zachránců, kteří v obnově rozhledny nadále pokračovali (Jaroslav Kraus, Pavel Brož a rodina Kantových, včetně dětí Jakuba a Matěje). Za čas se k základní sestavě připojil i Adam Daniš z Vroutku.

     

         Díky počáteční podpoře obecního úřadu v Lubenci (starosta Bohumil Peterka) se podařilo prostor s náletovinou kolem rozhledny vyklučit.  Městský úřad ve Vroutku (starostka p. Hessová) pomáhal tento prostor následně udržovat před každoročními novými výhony náletoviny. Lukra Lubenec (p. Zdeněk Vukliševič)  vybudovala novou cestu k rozhledně, kterou nám zas pomáhal před náletovinou a plevelem udržovat OÚ Lubenec. Taktéž se obecnímu úřadu podařilo pro nás připravit velké překvapení položením šotoliny (živičného recyklátu) na novou cestu. Do obnovy rozhledny se zapojily i kryrské cihelny, které věnovaly 9 palet cihel.  Největším a neocenitelným sponzorem je však  firma T - mobil, která na materiál, schodiště, střechu, a hromosvod věnovala během tří let 246.000,- Kč . Finančně dále vypomohl p. Petr Vukliševič a rodina Kantových. Mříže do oken zhotovil zadarmo p. Molcar z Vroutku, ve vrchní části je usazena socha Tetky Dejmalky, věnovaná výtvarnicí p. Kristinou Folprechtovou. Okna, která jsou osazena mezi stínkami věnoval Petr Vukliševič.

     

 

        Časem se k základnímu trojlístku  přidali manželé Havrdovi z Podbořan, obzvláště se pak oceňovalo kuchařské umění paní Havrdové, jejíž obědy byly zcela fantastické, Roman Žemlička z Lubence a Petr Vukliševič, jenž několikrát přivedl i  šikovného zedníka p. Mikulčáka. Při obnově rozhledny pomáhaly i děti p. Mikulčáka  Lukáš a Martina. Na stavbě se též nemalou měrou podíleli: rodina Šaškových, manželé Snopkovi z Karlových Varů, rodina Seifertova, Michal Tirpak, Josef Vukliševič, David Jedlička, Stanislav Kvěch z Chýše a několik dalších dobrovolníků, jejichž jména nám nejsou známa. Velkou pomocí též přispělo nápravné zařízení v Drahonicích. Jejich neocenitelná pomoc spočívala v nakládání kamenů mezi polem a lesem a jejich doprava k rozhledně a následně vrátkem do vrchní části rozhledny.

  

   

       Rozhledna byla zpřístupněna 28.8. 2010. 

    

   

 

   

     Naše sdružení je členem Klubu přátel rozhleden. Bližší informace www.rozhledny.wz.cz/kpr/  Děkujeme za podporu p. Gejdošovi a p. Špátovi, kteří nám velmi pomáhají s naší rozhlednou. Právě oni nám udělali krásné razítko a svou podporou nám pomáhají při získávání nejrůznějších dotací.

     

  

  Postavili křivě rozhlednu, nebo roste křivě les?

 


copyright (c) 2008 Vitráže, Tiffany technika, lampy, obrazy, restaurování - SKLOart - Jitka a Richard Kantovi
webdesign: CZ-Online Webdesign  |  internetový obchod: LimeShop  |  webhosting: CZ-Hosting