Informace pro turisty najdete v odrážce Vochlická rozhledna na hlavních webových stránkách.
Rozhledna byla postavena r. 1881 klubem českých turistů, jenž se inspiroval červenými věžemi lubeneckého erbu. Vzledem k tomu, že rozhledna nebyla zastřešena, a během světových válek došlo k téměř dokonalé výměně původních obyvatel, začala brzy chátrat. Protože o rozhledně nejsou dochované téměř žádné zprávy, vznikly různé teorie o jejím vzniku. Jedna z nich například tvrdí, že to byla romantická vyhlídka postavená v rámci jakého si parku, jenž náležel k Mlýnskému zámečku. Druhá tvrdila, že věž byla ještě s jednou (míněna tvrz Lina), postavena ve středověku jako ochrana solné stezky.
Roku 2007 se této romantické stavby, zarostlé šípkovými keři a akátem, ve vrouteckém lese ujalo sdružení "Za záchranu kostela sv. Jiljí". Sdružení začalo příběh polorozpadlé rozhledny medializovat, hledalo sponzory, brigádníky...... a podařilo se téměř nemožné.
Začínalo se s plakáty, jež se vyvěšovaly po Lubenci a po okolních vesnicích. Na plakátech se zvali dobrovolníci k sobotním brigádám, které měly za úkol rozhlednu zachránit. Místí lidé však pro práci ve volném čase a zdarmo neměli příliš pochopení, a tak se přestaly plakátky vylepovat. Přesto se z řad původních nadšenců vytvořil trojlístek skalních zachránců, kteří v obnově rozhledny nadále pokračovali (Jaroslav Kraus, Pavel Brož a rodina Kantových, včetně dětí Jakuba a Matěje). Za čas se k základní sestavě připojil i Adam Daniš z Vroutku.
Díky počáteční podpoře obecního úřadu v Lubenci (starosta Bohumil Peterka) se podařilo prostor s náletovinou kolem rozhledny vyklučit. Městský úřad ve Vroutku (starostka p. Hessová) pomáhal tento prostor následně udržovat před každoročními novými výhony náletoviny. Lukra Lubenec (p. Zdeněk Vukliševič) vybudovala novou cestu k rozhledně, kterou nám zas pomáhal před náletovinou a plevelem udržovat OÚ Lubenec. Taktéž se obecnímu úřadu podařilo pro nás připravit velké překvapení položením šotoliny (živičného recyklátu) na novou cestu. Do obnovy rozhledny se zapojily i kryrské cihelny, které věnovaly 9 palet cihel. Největším a neocenitelným sponzorem je však firma T - mobil, která na materiál, schodiště, střechu, a hromosvod věnovala během tří let 246.000,- Kč . Finančně dále vypomohl p. Petr Vukliševič a rodina Kantových. Mříže do oken zhotovil zadarmo p. Molcar z Vroutku, ve vrchní části je usazena socha Tetky Dejmalky, věnovaná výtvarnicí p. Kristinou Folprechtovou. Okna, která jsou osazena mezi stínkami věnoval Petr Vukliševič.
Časem se k základnímu trojlístku přidali manželé Havrdovi z Podbořan, obzvláště se pak oceňovalo kuchařské umění paní Havrdové, jejíž obědy byly zcela fantastické, Roman Žemlička z Lubence a Petr Vukliševič, jenž několikrát přivedl i šikovného zedníka p. Mikulčáka. Při obnově rozhledny pomáhaly i děti p. Mikulčáka Lukáš a Martina. Na stavbě se též nemalou měrou podíleli: rodina Šaškových, manželé Snopkovi z Karlových Varů, rodina Seifertova, Michal Tirpak, Josef Vukliševič, David Jedlička, Stanislav Kvěch z Chýše a několik dalších dobrovolníků, jejichž jména nám nejsou známa. Velkou pomocí též přispělo nápravné zařízení v Drahonicích. Jejich neocenitelná pomoc spočívala v nakládání kamenů mezi polem a lesem a jejich doprava k rozhledně a následně vrátkem do vrchní části rozhledny.
V současné době je již rozhledna zcela opravena a mohou se dělat jen drobné dodělávky.(omítnutí vrchní vnitřní části,podhled....) Rozhledna byla zpřístupněna 28.8. 2010 a to Slavnostním otevřením, nad kterým převzala záštitu hejt- manka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Protože r. 2011 bude rozhledně 130 let, rozhodli jsme se tuto oslavu spojit i s výročím narození rozhledny, s výročím 130 let pěveckého sboru v Libyni a se svátkem sv. Jiljí - patronem libyňského kostela, které naše sdružení též opravuje.
Naše sdružení je členem Klubu přátel rozhleden. Bližší informace www.rozhledny.wz.cz/kpr/ Děkujeme za podporu p. Gejdošovi a p. Špátovi, kteří nám velmi pomáhají s naší rozhlednou. Právě oni nám udělali krásné razítko a svou podporou nám pomáhají při získávání nejrůznějších dotací.
Postavili křivě rozhlednu, nebo roste křivě les?
Upomínkové předměty, které si můžete objednat, nebo zakoupit přímo u nás během otevírací doby rozhledny na rozhledně, v jinou dobu ve vitrážnické dílně v Lubenci č.p. 109.
Koupí těchto drobností podpoříte další drobné opravy na rozhledně a opravu kostela sv. Jiljí v Libyni.
1. 2.
3. 4.
5. 6.
7.
8.. 9.
10.
11. 12.
13.
Ceník upomínkových předmětů:
1. pohled současné rozhledny ..................................................10,- Kč
2. mapa okolí a zámeckého parku v Krásném Dvoře ................40,- Kč
3. pohled velký ..........................................................................15,- Kč
4. pamětní medaile , velikost 4 cm ............................................50,- Kč
5. Kniha "Zkapsáře tetky dejmalky" včetně podpisů autorek ..120,- Kč
6. Lubenecká zastavení, brožurka o zajímavostech okolí Lubence................25,- Kč
7. Turistický deník .....................................................................50,- Kč
. Turistická vizitka ....................................................................12,- Kč
8. obrázek rozhledny 19 x 23 cm..............................................180,- Kč
dispozici jsou i takto zpracované staré pohlednice Lubence, Ležek,Libyně,Libkovic a Struhaře
9. turistická karta......................................................................25,- Kč
10. Turistická známka ............................................................30,- Kč
11.Tričko, velikost S, XL a XXXL.....zlevněno...........................100,- Kč
12. zrcátko .............................................................................10,- Kč
13. informační letáček .............................. zdarma ke vstupence