Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
  • Česky
  • Deutsch
tel./fax: +420 415 212 182
mobil: +420 603 818 185
e-mail: skloart@skloart.cz

» Navigace stránky
» Obsah stránky

vitráže v rozlučkové místnosti v Červené Vodě

       Nabídka vytvořit návrh vitráže do rozlučkové místnosti v Červené Vodě, mě velmi potěšil a chtěla jsem vytvořit něco velmi jedinečného, dobrého a nadčasového. proto jsem hlavně  hledala v symbolice, která je mi blízká, a která mě provází víceméně celým životem.

       Jako základ jsem zvolila 2 barvy: žlutou a černou. Ve svém spojení jsou velmi sváteční a symbolické. Žlutá symbolizuje slunce, světlo (světlo duše, duchovní světlo, ducha svatého, nebeskou cestu). Zlatá, která je místně použita, umocňuje symboliku žluté barvy, její důležitost, podtrhuje její význam, dodává návrhu sváteční symboliku - jedinečnost okamžiku. Černá barva je symbolem smrti, záhrobí, ale i černého nebe. Je barvou důstojnou a sváteční. 

 

                Ve skleněné stěně rozlučkové místnosti je symbol anděla, jeho šat je posázen slzami (skleněné kameny) a štěstím (zlato), které člověk na tomto světě prožívá. Zároveň tento šat je zdoben kruhy - věčným koloběhem života, kruhy nejsou stejné, jako nikdy nic není ani v životě stejné a opakující se. Kruhy jsou ozdobeny levotočivými a pravotočivými spirálami. Pravotočivá spirála je symbolem času - stejně tak, jak chodí hodinové  ručičky doprava, tak zeměkoule se točí doprava, celý vesmír se točí doprava...čas. Levotočivá spirála je pak ustavičný boj člověka s časem, je to keltský symbol, který měl zabraňovat rychlému plynutí času a pomoci lidem se vyhnout svému osudu a omládnout.....  Šat anděla je jakési spojení s tuzemským světem na tenké linii. Jeho vrchní část pak volně přerůstá  do nebeské tmy s hvězdami, kde nás vítá hudba v symbolické harfě. Hudba nás přivádí do věčné blaženosti.....   Zbytek okna zaplňují křídla, ve kterých jsou tisíce malých křídel. Jsme v nebeském světě. 

 

          Dveře, jimiž se do síně vchází, mají mnohé společné  se základním motivem. Mají symbolizovat všeobjímajícího anděla, anděla strážného, který má ve svých kapsách schované různé ochranné symboly..... pemtagram - moc světla, staroslovanský ochranný symbol, tzv.maltézský kříž, křesťanskou hvězdu obrody a hexagram s davidovou hvězdou.

         Pentagram moc světla je základní čistý ochranný znak, terč, jenž odráží zlé kletby a úmysly. Staroslovanský ochranný symbol chrání před nemocemi, nehodami, poskytuje ochranu a pocit bezpečí. Maltézský kříž byl později přijat maltézkými rytíři, byl to původně symbol božské ochrany, ochoty pomáhat bližním, symbol lásky a oddanosti, odevzdáním se pravdě. Křesťanská hvězda obrody, zmrtvýchvstání - symbol naděje a víry v sebe sama, dává víru, sílu k novým činům, k nalezení nového či ztraceného cíle, k motivaci a smyslu života. Hexagram - Davidova hvězda  je symbol viditelného a neviditelného světa, představuje statickou rovnováhu mezi protiklady, jejich vzájemné pronikání a doplňování se. 

      Všichni takového anděla strážného potřebujeme a určitě máme. Záleží však na každém z nás, jak s ním promlouváme a jakou potřebu máme hledat pravdu a svůj smysl života.

       Celý tento text však nemá smysl, pokud  člověka tato vitráž neupoutá , nezaujme a nepřivede Vás k zamyšlení. Výhodou je, že pod abstrakcí lze vidět cokoliv. Jestli se Vám zdá, že vitráž vyjadřuje něco zcela jiného, tak je to naprosto v pořádku a jen dobře...... 


copyright (c) 2008 Vitráže, Tiffany technika, lampy, obrazy, restaurování - SKLOart - Jitka a Richard Kantovi
webdesign: CZ-Online Webdesign  |  internetový obchod: LimeShop  |  webhosting: CZ-Hosting